Sousse
Sousse on Tuneesiasuuruselt kolmas linn. Kartaagost vanema linna, mis esialgu kandis nime Hadrumetum, rajasid IX sajandil eKr foiniiklased. Sousse muutus turismilinnaks 1950–1960ndatel aastatel, mil arendati esimest korda riigi ajaloos välja turismitsoonid – teatud piirkonnad eraldati üksnes hotellide ja turistidele ettenähtud meelelahutusobjektide ehitamiseks.
Sousse pole ainult puhkuspiirkond, siinne 8 m kõrguse ja enam kui 2 km pikkuse müüriga ümbritsetud vanalinn on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja. Säilinud on linna peamošee ja VIII sajandil rajatud muslimiklooster. Kaitsemüüri tornidest avaneb suurepärane vaade kogu linnale. Sousse’i medinat on kasutatud mitmete mängufilmide võtteplatsina, võibolla tuntuim neist 1981. aasta Indiana Jones, kus Sousse´i tänavad asendasid Kairot. Vaatamist väärib arheoloogiamuuseum, milles on ainulaadne mosaiigikogu. Siin asub ka kuulus Medusa pead kujutav mosaiik, mis on säilinud roomlaste valitsemise ajast Tuneesias. Sousse’i lähedal asuvad foiniiklaste matmispaiga varemed, roomlaste majad, bütsantsi kindlustusehitised, kristlaste katakombid. Sousse’is on ohtralt välikohvikuid ja restorane, kus saab proovida nii kohalikku Tuneesia kööki kui teiste rahvaste roogi.
Paljudes Sousse’i hotellides on mereteraapiakeskused, kus pakutakse laia valikut erinevaid ja taskukohaseid keha turgutavaid ja värskendavaid protseduure. Õhtuti saate jalutada mereäärsel promenaadil, aga alates keskööst sukelduda ööklubide melusse.
Hammamet
Kaunis liivarandadega lahes peituvat Hammameti võib pidada Tuneesia kuurortide pealinnaks. Tänapäevases Hammameti kuurordis puhkavad inimesed kogu maailmast. Turismihooajal on siin külalisi koguni kümme korda rohkem kui kohalikke elanikke.
Veel XX algul oli Hammamet vaikne kaluriküla. Selle paiga kujunemine kuurordiks algas 1910.tel aastatel, kui kuulus Rumeenia aristokraat Georg Sebastian ehitas siia mauri stiilis villa, kuhu kutsus sõpru puhkama. Sellest ajast saati on omale sellesse linna suvemaju ehitanud mitmedki varakad inimesed ja siin puhkamas käinud kuulsused tervest maailmast, näiteks on see näitleja Sophia Loreni lemmikkuurort.
Hammameti vanalinnas on palju huvitavaid muistseid hooneid. Kõige vanem säilinud hoone arvatakse pärinevat aastast 904. Linna peamošee on püstitatud 1236. aastal. Hammameti vaatamisväärsuste hulka kuulub kahtlemata ka Georg Sebastiani XX sajandi alguses ehitatud elamu. Küpressiaiaga ümbritsetud hoones toimuvad mitmesugused rahvusvahelised festivalid. Aeda on püstitatud rooma teater, kus suveõhtutel mängitakse vabaõhuetendusi.
Hammameti iidse medina müüri ääres leidub hulgaliselt mauri stiilis välikohvikuid, kust avaneb imeline vaade Vahemerele. Õhtuid on võimalus lõbusalt veeta ööklubides.
Port el Kantaoui
Port el Kantaoui asub vaid 5 km kaugusel Sousse’ist (see on justkui Sousse’i äärelinn). Kui Sousse’is alustati eelmise sajandi keskpaigas Tuneesia esimeste turismitsoonide rajamist, tekkis Sousse’ist põhjapoole prestiižne Port el Kantaoui. Kahe linna vahel liiguvad pidevalt turistide jaoks eribussid ning Sousse ja Port el Kantaoui moodustavad ühtse kuurortpiirkonna.
Port el Kantaoui keskmes asub mainekas jahisadam, kus seisab ankrus suurel hulgal jahte ja purjelaevu. Sealsetes kaldapealse restoranides ja kohvikukestes, kus pakutakse värskeid mereande, on meeldiv õhtut veeta. Sadama väravate vastas saab imetleda valgustatud, muusika taktis mänglevat purskkaevu.
Selles kuurordis on hulgaliselt golfiväljakuid, lisaks veepark ja väike loomaaed pisikestele turistidele. Õhtuti on külastajatel võimalus ööklubides meelt lahutada.

Jasmine Hammamet
Hammameti lõunaosas asub linna uusim rajoon – Jasmine Hammamet. Linnaosa rannajoon on 4 km pikk. Siin on jahisadam Marina ja 1,5 km pikkune rannaäärne promenaad promenaadiga paralleelselt kulgev avar suplusrand. Jasmine Hammametis asuv tüüpilises tuneesialikus stiilis ehitatud Medina Mediterranea on kuurortlinna tõmbenumber. Seda ümbritsevad traditsiooniliselt paksud kaitsemüürid. Medinas on mitu väga erilise arhitektuuri poolest silma paistvat hotelli, mis pakuvad elamisvõimalusi otse kuurordi südames. Jasmine Hammametis on turg, kus käsitöölised pakuvad oma naha- ja metallikaupu ning keraamikat. Õhtu eel elavneb medina meelelahutuspiirkond, kus on teater, ööklubi, muuseumid ja restoranid. Meelelahutust nii väikestele kui suurtele pakub Carthage Land, kus on nii lõbustuspark (sealhulgas mõned veeatraktsioonid) kui ka restoranid ja suveniiripoed. Marina jahisadam pakub varju 740 jahile, ent lisaks sellele leidub seal uhkeid kortereid, villasid, poekesi, jasmiinilõhna uppuvaid aedu, avaraid haljasalasid, maitsekaid restorane ja baare.
Skane
Skaneks nimetatakse tervet rannikuala, mis ulatub Monastirist 6 km põhja poole. Siin on katkematu hotellideahel. Monastiri kesklinna pääseb hõlpsasti mis tahes hotellist. Järgmine suurem kuurort Sousse asub 8 km kaugusel. Skane piirkonnas ei ole hotellide ümbruses kohvikuid, restorane ega ööklubisid, seetõttu sobib see piirkond rahuliku puhkuse eelistajatele. Meelelahutust otsivad turistid leiavad seda lähimates linnades Monastiris ja Sousse’is. Skane piirkond on tuntud oma ratsakooli ja väga heade golfiväljakute poolest. Kuna Tuneesias on ka talvel soe, on siinsed golfiväljakud avatud aastaringselt.
Mahdia
Mahdia on Vahemere rannikul Monastirist lõunapool asetsev väike linnake. Kuurort tunneb uhkust oma vanalinna üle, kuhu pääseb läbi XVI sajandist pärinevate Skiff Al Kahla väravate. Linnale on tuntust toonud ka kohalikud mereteraapia keskused. Kuurort rõõmustab puhkajaid laiade valgete liivarandadega ja veespordialade harrastamise võimalustega. Kaasaegsed baarid ja restoranid kutsuvad sisse astuma ja kohalikke roogasid maitsma. Mahdia sobib hästi rahuliku puhkuse eelistajatele.
Nabeul
Nabeul on rannikuäärne linn Tuneesia kirdeosas, Cap Boni poolsaare läheduses ning vaid 20-minutilise autosõidu kaugusel Hammametist (10 km). Nabeul on tuntud oma savitööstuse poolest. Nõud on tavaliselt Tuneesia-stiilis ereda kujunduse ja mitmete praktiliste rakendustega.
Linna jõudes märkate, et see on üks puhtamaid asumeid kogu Tuneesias. See kehtib ka linna väikse, ent võluva mediina puhul. Kohalik rand on suur ning kauni promenaadiga, kuigi võib osutuda kiviseks.
Monastir
Monastir on kuurortlinn, kus saab rannamõnud suurepäraselt linnalõbustustega ühendada. Maalilises lahesopis asetsevad hotellid on merest vaid tänava kaugusel. Linna rannad on kitsad, siin naudivad merd ja päikest mitte ainult turistid, vaid ka kohalikud elanikud. Monastiris võite jalutada ajaloolises vanalinnas medinas, kus tegutseb kärarikas idamaade turg, külastada Tuneesia iseseisvusaja esimese presidendi Habib Bourguiba mausoleumini ja veel mitmeid huvitavaid kohti. Vesipiibu ja rahvamuusika austajaid ootavad õdusad vabaõhukohvikud. Romantilise õhkkonna loovad Monastiri kaide ääres ankrus seisvad jahid, mis on siia saabunud kõikjalt maailmast.

Reisikonsultandi kommentaar